Fritidsrådet i Ikast-Brande Kommune består nu af 10 repræsentanter fra idrætsforeninger, uniformerede korps, børne- og ungdomsforeninger, handicapidrætsforeninger samt Byrådet. Rådets opgave er at udvikle og styrke forenings- og fritidslivet for hele kommunen.
På det første møde blev der allerede drøftet mange ideer og initiativer, og medlemmerne viste stor lyst til at igangsætte nye tiltag for det lokale fritidsliv. Der var enighed om, at der er grobund for mange spændende projekter i den kommende periode.
Som formand for det nye Fritidsråd blev Inge Dinis Jensen fra Bording Fitness & Padel valgt. Næstformandsposten gik til Flemming Staal fra Ikast KFUM & KFUK. Sammen med de øvrige medlemmer skal de sætte dagsordenen for de næste fire år.
På billedet ses bagerst fra venstre: Morten Colbert, Bjarne Kærsgaard Pedersen, Karina Kjærgaard Jakobsen, Karsten Werge, Henrik Christiansen, Anne-Mette Kongedam og Flemming Staal. Forrest fra venstre: Inge Dinis Jensen, Nilanjan Dey og Kirsten Hoffmann.
Fritidsrådets arbejde for den kommende periode byder på mange gode forslag, og det bliver spændende at følge deres indsats for foreningslivet i Ikast-Brande Kommune.
https://ikast-brande.dk/aktuelt-og-presse/nyheder/2026/velkommen-til-det-nye-fritidsraad