MØD MALENE LEIK RASMUSSEN

Malene er dagplejer med smil og løbefællesskab i Ikast

Portrætfoto af Malene Leik Rasmussen

Hvad er det bedste ved at bo i Ikast - med dine ord?

“Lige tilpas størrelse by. Hvor man hurtigt kommer til at kende mange mennesker. Og der er altid tid til en lille snak. Når man møder folk man kender. Og fine arrangementer i Strøgcenteret. Man kan deltage i. Og mødes.”

Hvis du skulle anbefale ét sted i Ikast til en ven, hvad skulle det være - og hvorfor?

“Har man børn vil jeg anbefale Hjertet. Hvor der er plads til alle. Og man kan hygge sig. Og børnene kan give den gas. Til de voksne helt klart løbeklubben. Et fantastisk sammenhold. Og der er plads til alle. Ellers har vi jo flere fine spisesteder. Man kan mødes og spise god mad.”

Hvad siger folk typisk er kendetegnende ved dig som person?

“Jeg er nok mest kendt i mit arbejde som dagplejer, Ellers er jeg smilende, hjælpsom. Giver altid gerne en hånd, hvor der er brug for det.”

Hvad gør dig altid i godt humør i hverdagen?

“Min familie, mine hunde. Men særligt når jeg åbner i dagplejen. Og mine guldklumper kommer ind. Og man får et smil og et kram. Så kan man da kun komme i godt humør.”

Hvem i Ikast vil du gerne sige tak til - og for hvad?

“Vil gerne sige et særligt Tak til Ikast Atletik og Motion. Heidi Emborg. For den fantastiske modtagelse i løbeklubben. Og til alle mine løbemakkere på Hold 1. De gør man altid kommer afsted. Og der er altid højt humør på løbeturen.”